• Winners

    • The Harold G. Fox Cup for the best mooting team:
      • Winner: Frederick Wu and Laura MacDonald, University of Ottawa, Common Law Section
      • Runner up: Rachel Charney and Brett Hughes, University of Toronto
    • The Donald F. Sim Award for the best oral advocate:
      • Winner: Frederick Wu, University of Ottawa, Common Law Section
      • Runner up: Laura MacDonald, University of Ottawa, Common Law Section
    • The Gordon F. Henderson Award for the best factum writers:
      • Appellant: Rachel Charney and Brett Hughes, University of Toronto (Factum download)
      • Respondent: Alexandra Grishanova and Brendan Monahan, Osgoode Hall Law School (Factum download)
    • The Dimock Stratton LLP award for the best mooter in a non-graduating year:Frederick Wu, University of Ottawa. Frederick and a teammate will be invited to represent their school at the 2016 Oxford International IP Moot in England.

    Participating Schools

    Osgoode Hall Law School, Queen’s University, University of Manitoba, University of Ottawa, University of Toronto, Western University

    2015 Fox Moot Lecture

    “Trade mark Dilution: A view from Lord Neuberger”, The Rt Hon. Lord Neuberger of Abbotsbury
    President of the Supreme Court of the United Kingdom

    Rules and Problem

    Panelists

    • The Right Honourable Lord Neuberger of Abbotsbury, President of the Supreme Court of the United Kingdom, 2015 Fox Lecturer
    • The Honourable Marshall Rothstein, Supreme Court of Canada
    • The Honourable Johanne Gauthier, Federal Court of Appeal
    • The Honourable David Stratas, Federal Court of Appeal
    • The Honourable Gloria Epstein, Court of Appeal for Ontario
    • The Honourable Kathryn Feldman, Court of Appeal for Ontario
    • The Honourable Robert Sharpe, Court of Appeal for Ontario
    • The Honourable David Brown, Court of Appeal for Ontario
    • The Honourable Stephen T. Goudge, Retired from the Court of Appeal for Ontario
    • The Honourable Paul Crampton, Chief Justice, Federal Court
    • The Honourable Robert Barnes, Federal Court
    • The Honourable Roger Hughes, Federal Court
    • The Honourable George Locke, Federal Court
    • The Honourable James O’Reilly, Federal Court
    • The Honourable Michael Phelan, Federal Court
    • Prothonotary Kevin Aalto, Federal Court
    • The Honourable Barbara Conway, Superior Court of Justice for Ontario
    • The Honourable Laurence (Laurie) Pattillo, Superior Court of Justice for Ontario
    • The Honourable Michael Penny, Superior Court of Justice for Ontario
    • Practitioner members: Andrew Bernstein (Torys), Kelly Gill (Gowlings), Alison Hayman, (Cassels Brock), Trent Horne (Bennett Jones), Brian Isaac (Smart & Biggar), Nathanial Lipkus, (Gilbert’s), Andrew McIntosh (Bereskin & Parr), Kamleh Nicola (Baker & McKenzie), Christine Palotta (Borden Ladner Gervais), Kavita Ramamoorthy (Deeth Williams Wall), Tariq Remtulla, (Blakes), Kevin Sartorio (Gowlings), Stephen Selznick (Cassels Brock), Joshua Spicer (Bereskin & Parr), Jon Stainsby (Aitken Klee LLP), James Tumbridge (Pillsbury Winthrop Shaw Pittman), Heather Watts (Deeth Williams Wall), Allyson Whyte Nowak (Norton Rose Fulbright)